Uvođenje nemlečne ishrane često može da bude stresna aktivnost kako roditeljima tako i bebi. Otkrivanje novih ukusa, novih iskustava je jedna velika i bitna stvar za bebu. Do ovog trenutka, ona je navikla samo na mleko (majčino ili adaptirano), poznat ukus koji joj pruža sigurnost.
Početni meseci uvođenja služe da se beba upozna za novim namirnicama, novim ukusima. To nikako ne znači da beba ne treba da sisa ili da pije adaptirano mleko, niti da se daje prednost kašicama umesto mleku.
Mleko (podoj ili adaptirano mleko) je i dalje primarna hrana za bebu i biće još neko vreme. Ne treba žuriti sa prvim zalogajima. Bebin stomačić se i dalje razvija u ovom periodu, ceo digestivni sistem se priprema za nove izazove.
Znaci da je beba spremna za nove ukuse:
- Ima 5+ ili 6+ meseci
- Samostalno sedi
- Pokazuje interesovanje za hranu kada neko jede od ukućana
- Naginje se ka tanjiru
Samostalno sedenje bebe je bitno za pravilno hranjenje i gutanje hrane. Bebu ne treba hraniti u ležećem niti polu-ležećem obliku. Potrebno je da drži glavu uspravno i da ima pokretan vrat. Na ovaj način izbegavamo mogućnost gušenja čvrstom hranom.
Kada beba pokazuje interesovanje za nove zalogaje, ona se obično naginje ka tanjiru, prati roditelje ili nekog drugog od ukućana kako jede, oblizuje se, svesna je da se nešto dešava oko nje, kreće ka napred u želji da proba ono što roditelji ili starija braća i sestre jedu.
Više o ovoj temi pogledajte ovde.
Svako dete je individua za sebe. Ishrana beba po mesecima ili sama količina obroka nije striktna. Beba će pojesti onoliko hrane koliko joj je dovoljno.
Beba jede kada je gladna!
Ishrana beba po mesecima: Raspored obroka i predlozi
Ovaj raspored kao što smo rekli nije striktan niti idealan. Vrlo često će se dešavati da beba pojede 2 kašičice obroka, ili da lizne samo kašiku i da nastavi obrok sa podojem ili sa adaptiranim mlekom.
To je naravno u redu, jer kao što smo već napomenili, bebi je primarna hrana i dalje mleko (majčino ili adaptirano).
Ne treba siliti bebu da jede čvrstu hranu niti je forsirati. Ukoliko joj se ne dopada određena kašica, to ne znači da je zauvek neće hteti. Trenutno, nije bila raspoložena, možda joj raste zubić, nervozna je, spava joj se ili je jednostavno sita. Ponudite joj kašicu za drugi obrok ili sutradan.
Ukoliko beba lepo napreduje, dobija na kilaži – sve je u redu, nema mesta brizi. Međutim ako beba ne napreduje lepo, ne dobija na kilaži, može biti da ima problema sa stomačićem ili varenjem, u tom slučaju obavezno konsultujte vašeg pedijatra koji prati bebu od prvog dana.
Pratite naš kalendar uvođenja iz knjige “Moj prvi zalogaj” ili “Moja prva kašica” i koristite pravilo „4 dana čekanja“ za uvođenje novih namirnica.
Vreme tj. satnicu obroka – takođe diktira vaša beba. Ne bi trebalo da prođe više od 3 sata od predhodnog obroka ili podoja.
6 + meseci
- Rano jutarnji podoj ili adaptirano mleko
- Doručak: žitarice s povrćem (npr. proso sa tikvicom ili brokolijem)
- Ručak: meso sa povrćem (Piletina sa šargarepom i spanaćem)
- Užina: voće (pasirana jabuka i banana)
- Pre spavanja podoj ili adaptirano mleko
Raspored može da izgleda i ovako:
- Rano jutarnji podoj ili adaptirano mleko
- Doručak žitarice sa povrćem nekoliko zalogaja i ostatak podoj ili adaptirano mleko
- Ručak: meso sa povrćem ( podoj ako nije dovoljno jela)
- Užina: Podoj ili adaptirano mleko
- Pre spavanja podoj ili adaptirano mleko
7+ meseci
- Rano ujutru podoj ili adaptirano mleko
- Doručak: žitarice sa uvedenim mlečnim proizvodom
- Ručak meso sa povrćem ili žumance sa povrćem
- Užina: voćna kašica ili kompot
- Večera žitarice sa povrćem
- Pre spavanja podoj ili adaptirano mleko
Raspored može da izgelda i ovako:
- Rano ujutru podoj ili adaptirano mleko
- Doručak: žitarice sa uvedenim mlečnim proizvodom
- Ručak meso sa povrćem ili žumance sa povrćem (dodatni podoj ako nije lepo pojela ručak)
- Užina: Podoj ili adaptirano mleko
- Večera: kašica od povrća
- Pre spavanja podoj ili adaptirano mleko
8+ meseci
- Rano ujutru podoj ili adaptirano mleko
- Doručak: žumance i integralna kifla, ili integralna domaća kifla i kiselo mleko
- Ručak: meso sa povrćem ili žumance sa povrćem (ako žumance nije bilo za doručak)
- Užina: voće, kremovi od voća, domaći voćni jogurt
- Večera: Žitarice sa povrćem ili ostatak od kašice koja je bila za ručak
- Pre spavanja podoj ili adaptirano mleko
9 do 12+ meseci
- Doručak: Žitarice ili kifla sa mlečnim proizvodom
- Užina 1: pita sa bundevom bez šećera, pita sa povrćem, mafin…
- Ručak: meso ili riba sa povrćem, ili mahunarke sa žitaricama
- Užina 2: voće, domaći keksići, kolač od jabuke
- Večera: speltini makaroni sa sirom ili meso i povrće
- Pre spavanja podoj ili adaptirano mleko
U rasporedu obroka smo dali neke okvirne smernice. Kako je svaka beba individua za sebe, moguće je da dođe do odstupanja od ovog rasporeda i da Vaša beba ima svoj jedinstven raspored. Za recepte od 6+ do 12+ meseci detaljnije možete pogledati u našoj knjizi Moja prva kašica. Tamo vas čeka preko 90 recepata za uzrast do prvog rođendana!
U knjizi Moj prvi zalogaj osim recepata (za bebe do 12 meseci, kao i za decu uzrasta nakon prvog rođendana), možete da pronađete pregršt saveta nutricionista iz Centra dr Gifing oko uvođenja nemlečne ishrane, nutritivnih vrednosti namirnica (abeceda namirnica), zatim informacije o vitaminima i mineralima koje vaša beba treba da unese ishranom za dobar imunitet, za pravilan rast i razvoj, takođe saveti oko kuvanja i čuvanja hrane, savete psihologa…
Saveti za mame i tate
Znamo da zvuči kao kliše, ali samo polako i opušteno! Znate, bebe i mala deca vrlo lako osete nervozu i varijacije u našem ponašanju.
Nervozni roditelj, nervozna beba, briga oko hranjenja ne idu jedno sa drugim.
Razlozi za bebino odbijanje kašica su mnogobrojni. Ne dajte da vas to obeshrabri. Beba još razvija ukuse, nije sigurna još uvek, a pravilo je da je potrebno čak oko 20 probanja da beba konačno prihvati nov ukus.
Treba da budete uporni, da ne isključujete neku namirnicu samo zato što je beba ispljunula ili tog dana nije bila raspoložena.
Često, šareni tanjirići, šareni escajg, promena mesta hranilice može da pomogne. Takođe, naše Njamilice – kesice za hranjenje su odlična zanimacija i novo iskustvo za malce. Zgodne su za boravak u parkiću ili kafiću, da ih ponesete za put, na izlete… Samo napunite kesicu omiljenom kašicom vaše bebe i zabava može da počne. Ili, stavite kašicu koju ne voli baš, pa testirajte da li će možda ipak hteti iz Njamilice da mljacne.
U nastavku se nalaze korisni linkovi koji mogu da vam pomognu oko mnogih nedoumica. Mnoge mame su imale ove nedomice na našem poslednjem “Pitajte nutricionistu” događaju na našem Instagram profilu, pa smo rešile da vam pomognemo da dođete do odgovora 🙂